Upadek komunizmu w Polsce zaczął się za Gierka

Przejęcie władzy w PZPR przez Edwarda Gierka jest cezurą wyznaczającą początek końca komunizmu. Prawda jest jednak taka, że jego plan ekonomiczny mógł się powieść, gdyby nie trudności obiektywne.

Publikacja: 04.04.2025 04:56

Gdynia, grudzień 1970 r. – bunt robotników w Polsce między 14 a 22 grudnia (strajki, wiece, demonstr

Gdynia, grudzień 1970 r. – bunt robotników w Polsce między 14 a 22 grudnia (strajki, wiece, demonstracje) miał miejsce głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu – w wyniku pogarszającej się sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej kraju

Foto: PAP/ARCHIWUM EDMUND PEPLIŃSKI

„Możecie być towarzysze przekonani, że my tak samo jak wy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i nie mamy innego celu jak ten, który żeśmy zadeklarowali i to jest podstawowy program naszego działania. Jeżeli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć” – mówił 25 stycznia 1971 r. Edward Gierek, który niespodziewanie przybył do Gdańska prosić o wsparcie dla nowej ekipy rządzącej. Swoją wypowiedź zakończył pytaniem, które stało się elementem jego mitu założycielskiego: „Jak, pomożecie?”. Burzę oklasków aktywu robotniczego przyjął jako akceptację dla przedstawionego planu. Dumny z poparcia skwitował ją prostym, robociarskim, zamykającym sprawę słowem: „No!”.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia Polski
O generale Karolu „Walterze” Świerczewskim bez emocji
Historia Polski
„Witaj, majowa jutrzenko” – refleksje o Konstytucji 3 maja
Historia Polski
Marian Spychalski: bezwzględny karierowicz
Historia Polski
Trwa budowa podziemnego serca wyjątkowego muzeum. Będzie w nim agora
Historia Polski
Rocznica wyzwolenia obozu Flossenburg. Nadzorczyni SS nie doczekała sądu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
OSZAR »